Home / genel / 1 Metreküp Doğalgaz Kaç Litre

1 Metreküp Doğalgaz Kaç Litre

1 Metreküp Doğalgaz Kaç Litre – Ağırlık formülleri örnekleri rehberinden 1 metreküp doğalgaz – kilowatt çevirme ve 1 litre doğalgaz – kwh ölçüleri hesaplama ve birim çevirme ile ilgili bilgiler aşağıdaki satırda bulunmaktadır.

1 METREKÜP DOĞALGAZ – KWH– 1 METREKÜP DOĞALGAZ ÇEVİRME

1 metreküp doğalgaz kaç kwh yapar? ? kwh eder.
1 kwh doğalgaz kaç metreküp yapar? ? m3 eder.

Hesaplamada yararlanılan terimler: kaç metreküp doğalgazdır, kaç litredir, kaç kilowattır
Hesaplamada yararlanılan kısaltmalar: Metreküp’ün kısaltması m3, Litre’nin kısaltması lt, Kilowatt’ın kısaltması kwh

1 METREKÜP DOĞALGAZ – LİTRE – 1 METREKÜP DOĞALGAZ ÇEVİRME

1 metreküp doğalgaz kaç litre yapar? 1 lt eder.
1litre doğalgaz kaç metreküp yapar? 1 m3 eder.

1 metreküp (m3) doğalgaz kaç TL ?

1 m3 doğalgaz ekim ayından itibaren yapılan zamlarda birlikte 1.5 TL civarına gelmiştir. Doğalgaz faturasında Kdv oranı %18’dir.

Doğalgaz faturalarında gördüğümüz düzeltme katsayısı ve ortalama Üst ısıl değerleri ne anlama geliyor?

Düzeltme katsayısı: Doğalgaz sayaçlarından ölçülen gaz miktarı mevsim iklim sıcaklık gibi bazı dış etkenlerden dolayı bir düzletme katsayısı ile hesaplanması gerekmektedir. Düzeltme katsayısı sembolü “K” dır. Bu katsayı basınca, sıcaklığa göre farklılıklar gösterebilmektedir. Havalar sıcak olduğunda gaz yoğunluğu daha fazla olduğunda daha çok gaz tüketilmiş gibi çıkmakta, tersinde de yani soğuk havalarda azalan gaz yoğunluğundan dolayı gaz miktarını daha az çıkmasında engel olmak için bu katsayı kullanılır ve her ay doğalgaz faturalarındaki düzeltme katsayısı değişmektedir. Doğalgaz sayacından ölçülen hacim düzeltme katsayısı ile çarpılır.

Ortalama Üst Isıl Değer : 1 m3 doğal gazın yanması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisi miktarıdır. 1 m3 doğalgazdan ortaya çıkan ve kilokalori (kcal) cinsinden enerji miktarıdır.

Örneğin: 512 m3 doğalgaz tüketimi yapan bir mesken sahibi faturadaki düzeltme katsayısı 1.012713 ve ort. Fiili Üst ısıl değer 10.812754 ise
512 x 1.012713 x 10.812754 = 5606.51 (kwh) tüketilen enerji miktarı elde edilir

1 Metreküp Doğalgaz Kaç Litre
1 Metreküp Doğalgaz Kaç Litre

Daha az Doğalgaz faturası ödemek için ne yapmak gerekir?

  • Bina çatı ve dış duvarlarınızın yalıtımını yaptırmanız doğalgaz faturanızı %40’a kadar düşürür.
  • Yoğuşmalı kombi tercihi de faturanızı azaltabilir.
  • Radyatörlerin önüne ısının yayılmasını engelleyen eşya koymayın.
  • Kombi ve petek bakımlarını her yıl yaptırın

Burada 1 metreküp doğalgaz – kwh hesaplama ve 1 metreküp doğalgaz – litre hesaplama örnekleri verilmiştir. Bu sayfada alan 1 metreküp doğalgaz hesaplama tablosu ve birim çevirici değerleri yaklaşık değerlerdir ve dolayısıyla kesin rakamları ifade etmez. Formüller vasıtasıyla hesaplanmış olup bilimsel ve akademik çalışmalar için yetersiz olabilir. Kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programlarından yararlanmanız önerilir. Aksi halde sorumluluğumuzun bulunmadığını bilmenizi isteriz.

*** 1 metreküp doğalgaz – litre – kilowatt saat hesaplaması nasıl yapılır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir