Home / sağlık / 2019 Doğum Parası Hesaplama

2019 Doğum Parası Hesaplama

2019 Doğum parası hesaplama için ilk olarak doğum parasının ne olduğunu bilmemiz gerekir. Aslında toplum içerisinde süt parası olarak bilinen bu ödenek devlet tarafından doğum yapan tüm kadınlara tanınan bir haktır. İlgili kurumlar bünyesinden yapılan değerlendirme ve incelemeler neticesinde hak edeceğiniz bu para doğum sonrasında bazı şartların olgunlaşmasına da bağlıdır.

Doğum yapan her kadın belli başlı temel unsurlara ihtiyaç duyar. Herkesin bildiği üzere insan para ile büyüyen bir varlıktır. Hemen her döneminde ihtiyaç duyulan para devlet yardımlarıyla kısmen de olsa giderilebilir. Devlet çocukların daha aydınlık bir gelecekte büyüyebilmesi için tedbirler almaktadır. Bu tedbirler arasında yer akan sür parası alan kişilerin temel ihtiyaçlarını görmelerine yönelik olarak tel seferde verilir. 2019 Süt parası kaç kere alınır sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk. Dilerseniz şimdi Süt parası hesaplama konusuna değinelim.

2019 Süt Parası Nasıl Hesaplanır?

Süt parası ödemesi sabittir. Her yıl başında açıklanan değerler eşliğinde zam alır ve tekrarlayan bir zam dönemine varıncaya kadar bu ücret üzerinden ödenmeye devam edere. Süt parası ne kadar sorusu aslına bakılırsa herkesin bildiğinin aksine değişken bir cevaba sahip değildir. Süt parası alan herkese o dönemin ücreti yansıtılır. 2019 süt parası ödemesi yapılan zam ve değerlendirme uygulamaları neticesinde 150 lira olarak belirlenmiştir. Bu miktar temel ihtiyaçlara odaklanılarak ödenir.

2019 Süt Parası Ne Zaman Yatar? 

Süt parası ne zaman yatar sorusu süt parası başvurusu sonrasında süt parası alacak olanların kafalarına takılan en büyük sorudur. Süt parası günümüzde yapılan son düzenlemeler ile birlikte 150 liraya ulaşmıştır. Bu ücret kapsamında bir sefere mahsus bu ödemeyi alabilir çocuğunuzun doğumu sonrasında ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Başvuru süreci oldukça uzun olan bu işlem yürütüldüğü kurum amirlerince oldukça hızlandırılmaktadır. Kişi ve kişilerin ihtiyaç dahilinde bu paraya başvurmaları gündeme gelirse bu bilinçte olmak kurumların en büyük görevidir. Bu görevde en uygun haliyle gündeme gelmektedir. Ancak birkaç kurum arasında gidip gelen başvuru değerlendirme süreci bu paranın hesaba aktarılmasına gecikme unsurunu eklemektedir.

Süt Parası Başvurudan Kaç Gün Sonra Yatar? 

Süt parası yatma süresi ortalama olarak 15 gündür. Ay başında sisteme işlenen başvurular 15. Güne varıncaya kadar yatırılmaktadır. Bu noktada işleminizin onay süresi uzayabilir. Şahsınıza ait kimlik bilgilerinin, sosyal durumun ve sigorta işleyişinin kurumlarca değerlendirilmeye alınması ve neticeye kavuşturulması tahmin edilen süreden çok daha fazla sürebilir. Bu nedenle ısrarcı olmama yoluna gitmeniz faydalı olacaktır.

Süt parası başvurusu bir gününüzü bile almayacaktır. Eğer başvuru yaptıktan sonra 15 gün geçer ve Ziraat bankasına gidip sorgulama yaparsanız ücretin ödendiğini görebilirsiniz. Eğer onay verilmez ve süt parasını almaya hak kazanmadığınız belirtilirse bu tarafınıza iletilecektir. Bu durumda sizlerin de tahmin edeceğiniz üzere para tarafınıza iletilmeyecektir

 

Ay Sonu Yapılan Süt Parası Başvurusu Ne Zaman Ödenir? 

Süt parası ödeme süresi ayın son haftasına denk geldiğinde bir hayli uzamaktadır. Ay sonu süt parasına başvuru yaparsanız devlet dairelerine bağlı yönetmelikler değerlendirme sürecini oldukça uzatacaktır. Ay sonunda yapılan başvuruların hesaba iletilme süreci ortalama bir buçuk ayı bulmaktadır. Bu da yönetmeliklerin devlet dairelerine getirdiği ödenek tarihi konusunda ki kısıtlamalardır.

Süt parası başvurunuzu en erken süreyle maddi olanağı elinize geçirmek isterseniz ay başında yapmanız gerekir. Aksi takdirde inceleme ve ödenek transferi işlemleri uzayarak süt parası alma eyleminiz gecikmeye uğrayacaktır. Bu sürecin elbette bağlı kurumların çalışma temposuyla da alakası vardır. Küçük illerde bu sorun yaşanmamakla birlikte işlemler çok daha seri ilerlemektedir.  

2019 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

Süt parası için başvuru yapan anne ve babalar, süt parası sorgulama işleminin ardından yatırılan süt paralarını Ziraat Bankası ya da Postane üzerinden alabiliyor. Süt paranız ile ilgili detaylı sorgulama ise bilinenin aksine Ziraat Bankası yada Postaneden değil, E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuzun ardından tarafınıza yatırılan bir yardım olup olmadığını E-Devlet üzerinden öğrenmeniz mümkündür.

E-Devlet üzerinde sunulan hizmetler arasında bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başlığı altında yayınlanan sosyal yardım paraları alanında yer almaktadır. Ziraat Bankası üzerinden paranızın yatırılıp yatmadığını kontrol etmeniz için internet bankacılığı kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı hesabınız bulunmuyor ise Ziraat Bankası şubesine uğrayarak hesabınıza yatırılan bir ödeme olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası ödemesi alabilmeniz için öncelikle başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Süt parasına henüz başvuru yapmadıysanız, süt parası başvuru işlemleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Başvurunuzun ardından yatırılacak olan süt parası takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında hesabınıza yatırılmaktadır. Ziraat Bankası’nda hesabınız olmaması halinde ise adınıza ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeyi kimliğiniz ile birlikte size en yakın Ziraat Bankası şubesi üzerinden alabilirsiniz. Banka hesabınıza ait bilgiler ise başvurunuz esnasında sizlerden talep edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.