Home / Kripto Para / Ethereum Nedir, nasıl çalışır, Bitcoin farklılıkları nelerdir

Ethereum Nedir, nasıl çalışır, Bitcoin farklılıkları nelerdir

Ethereum: Nedir, nasıl çalışır, Bitcoin farklılıkları
Yalnızca Bitcoin’in ardındaki hisse sermayesi ile ikinci kripto para birimi olan Ethereum için eksiksiz bir rehber.
Kripto para sektöründe Ethereum , sadece Bitcoin’in arkasında hisse sermayesi ile ikinci güç rolünü oynuyor. Sanal para birimlerinin altın yılında, Ethereum genellikle “yeni Bitcoin” terimiyle ilişkilendirildi. Gerçekte bunlar iki farklı proje.

Aşağıda , Ethereum’un ne olduğunu , tarihindeki bazı önemli anlara işaret ederek açıklayacağız . Ayrıca her yıl farklı piyasa sınırlarını listeleyerek mevcut değeri de rapor edeceğiz.

Son olarak CoinMarketCap portalına göre en iyi ikinci sanal para birimini satın alarak kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kullanıcıların en sık sorulan sorularını yanıtlayarak Ethereum’un nasıl çalıştığını göstereceğiz.
Ethereum nedir

ethereum nedir
ethereum nedir

Ethereum, amacı Akıllı Sözleşmeleri (kelimenin tam anlamıyla akıllı sözleşmeler) geliştirmek ve yönetmek olan merkezi olmayan bir sanal bilgisayardır . Sanal çünkü Ethereum ağında bulunan diğer tüm bilgisayarlardan oluşan ağda bulunan bir bilgisayardır. Merkezi olmayan çünkü kimse ona saldıramaz, sansürleyemez veya kontrol edemez.

Bu birkaç satırdan, Ethereum’un yeni başlayanlar tarafından anlaşıldığı üzere bir kripto para biriminden çok daha fazlası olduğu hemen anlaşılıyor. Teknik olarak sanal para biriminin Ether olarak adlandırıldığından bahsetmiyorum bile .

Ethereum’un bir tanımını vermek istediğimizde, ayrı bir tartışmayı hak eden iki kavram olan hem Akıllı Sözleşmelerden hem de Eterden bahsetmeliyiz. Anlamı daha da netleştirmek için Ethereum ve Bitcoin arasındaki temel farkı vurgulamak önemlidir.

Akıllı Sözleşmeler nedir
Akıllı Sözleşmenin gerçek anlamı akıllı sözleşmelerdir . Spesifik durumda, sadece Ethereum ağında çalışırlar ve bir programlama dili kullanılarak uygulanırlar (bu nedenle bunlara yazılım da denir).
Akıllı Sözleşmeler belirli maddelere ve koşullara dayanır ve yalnızca bunlar gerçek bir düzeyde yansıtılırsa çalışır. Ana özellikleri arasında herhangi bir aracıdan (avukat veya noter) tam bağımsızlık ve güvenlik (içerdiği veriler şifrelenmiştir) bulunur.

Ethereum Akıllı Sözleşmeleri özellikle kitle fonlaması hizmetlerinde , etki alanı kaydında, finansal işlemlerde veya seçim sistemlerinin yönetiminde kullanılabilir.

Akıllı Sözleşmelerin Ethereum ağında “çalıştığı” doğru olsa da, Ether olmadan çalışamayacakları da aynı derecede doğrudur.

Eter nedir
Ether, Ethereum’un kripto para birimidir ve ağ katılımcıları tarafından Akıllı Sözleşmeler olmadan hesaplama gücünün kullanımı için ödeme yapmak üzere satın alınır. Bir metafor kullanmak gerekirse, Ether, Ethereum adında özel yapım bir arabaya güç veren benzindir.
Bu nedenle, Ethereum ile kripto para kelimesine yaklaştığınızda bir hata yapıyorsunuz. Dijital para birimi, geliştiricilerin daha yüksek kaliteli uygulamalar oluşturmaları için bir tür teşvik olarak da görülebilen Ether’dir .

Aslında Ethereum için Ether, ağın dahili ödeme sistemi olmasının yanı sıra Bitcoin’in eşdeğeridir.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar nelerdir
İken Ethereum onun temel amacı olarak sahip Akıllı Sözleşmeleri işleyişini ve merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını , Bitcoin bugün ve bildiğimiz haliyle amaçları klasik para için alternatif olmaya değer mağaza (sözde dijital altın). Bu, bir yandan Ethereum ile diğer yandan Bitcoin arasındaki temel farktır.
Geri kalanı için her ikisinin de kendi blok zinciri ve dijital para birimi (Ethereum için Ether) var. Her iki kripto para birimi, madenciliğin nihai ürünüdür, madenciler tarafından gerçekleştirilen ve böylece ağdan Ether jeneratörlerini elde eden madencilik süreci. Bu bakımdan iki kripto para biriminin izlediği para politikasının farklı olduğu unutulmamalıdır . Bitcoin’in maksimum kullanılabilirliği 21 milyon birimdir, Eterler ise sınırsızdır.

Bir başka önemli fark, yapıda yatmaktadır. Ethereum’un altında yatan blok zinciri tamamen programlanabilir ve bu nedenle Bitcoin blok zincirinden daha verimlidir.

Ethereum doğduğunda
Ethereum resmi olarak Temmuz 2015’te beta sürümünde doğdu . Kısa bir süre içinde, Microsoft’un varlığı da dahil olmak üzere yetkili finans kurumları ve teknoloji şirketleri projeyle ilgilenmeye başladı.

Ethereum ve Redmond devi arasındaki ortaklığın bir sonucu olarak, geliştiricilerin bulut tabanlı (Microsoft Azure) bir blok zinciri geliştirme ortamına (Ethereum) sahip olmalarını sağlayan ConsenSys platformu doğdu .

Ethereum’un kurucusu, 1994 yılında Rusya’da doğan ve 5 yaşında ailesiyle birlikte Kanada’ya taşınan Vitalik Buterin’dir . 2011’de Bitcoin ile ilgili haberlerin yayınlandığı ilk çevrimiçi gazete olan Bitcoin Magazine’i yarattı (hala çok az kişi bunu biliyordu). Üç yıl sonra dergi BTC Media tarafından satın alındı.

Ethereum’un değeri ne kadar
Ethereum olan hisse değeri bakımından ikinci cryptocurrency ilk 10 CoinMarketCap web arkasında, Bitcoin ve öncesinde Ripple . Ethereum fiyat çizelgemizi görüntüleyerek , Ether (ETH) kripto para biriminin değerindeki değişiklikleri her gün gerçek zamanlı olarak kontrol edebilirsiniz.

İşte yıllık bazda eğilim CoinMarketCap portalda tarihsel raporunda rapor (ABD Doları cinsinden) piyasa değeri değerleri ile Ethereum arasında.

1 Ocak 2016: 72 milyon
1 Ocak 2017: 715 milyon
1 Ocak 2018: 74,7 milyar
1 Ocak 2019: 14,6 milyar
Ethereum’un ulaştığı maksimum fiyat, 2018’in başında 135,4 milyar dolardı. Kripto para birimi Ether’in hisse kapitalizasyonu, özellikle ilk 6 ayda, 2017’de önemli ölçüde büyüdü.

Bu dönemde Ocak ayının ilk günlerinde 700 milyondan Haziran sonunda 25 milyara, ardından Ocak başında 74 milyara yükselmiştir. Ethereum daha sonra iki hafta içinde kapitalizasyonunu ikiye katlayarak 13 Ocak 2018’de 135 milyara ulaşacaktı.

Ethereum nasıl çalışır?
Ethereum , gerçekleştirilen tüm işlemlerin halka açık bir sicilde depolandığı bir blok zinciri aracılığıyla çalışır . Kayıttan önceki her yeni blok, platforma katılan diğer kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır.

Ethereum ağı, EVM (Ethereum Sanal Makinesi) adıyla da bilinen merkezi olmayan bir sanal bilgisayar ile karakterize edilir . Ağın çalışması için, ağa bilgi işlem gücünün bir kısmını veren (gerçek) bilgisayarların sürekli açık tutulması gerekir.Sırasıyla, bilgisayarların işlevlerini yerine getirmek için enerji almaları gerekir. Platformun “yakıtı”, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için vazgeçilmez olan Ether (Ethereum’un dijital para birimi) ile temsil edilir (özel paragrafa bakın).

Ethereum nereden alınır
Ethereum, büyük kripto para borsalarında satın alınabilir . Bitcoin ile birlikte, kripto para birimi Ether, yatırımcılar arasında en popüler olanıdır.En popüler ticaret sitelerinden biri , kullanıcıların dijital para birimini satın alma fırsatına sahip olduğu Coinbase’dir . Diğer iyi bilinen borsalar Binance, Kraken, Bitstamp ve Bittrex’tir.

Bir kripto para borsasında Ethereum satın almayı seçerseniz, hem para yatırma hem de çekme ile ilgili ücretleri de hesaba katmalısınız . Ayrıca, Ether kripto para birimini satın almadan önce, satın almayı düşündüğünüz dijital para birimini nereye aktaracağınız bir cüzdanınız (elektronik cüzdan) olması gerekir . Resmi cüzdan Ethereum.org web sitesinden indirilebilir.

Bazı borsalar , bir fiat para birimi , yani dolar, euro veya pound gibi ulusal bir para birimi karşılığında Ethereum satın almanıza izin verir . Ancak bazılarında, tüm Bitcoin’lerde yalnızca başka bir kripto para birimi ile takas ederek Ether satın almak mümkündür .

Bu nedenle, satın alma işlemine geçmeden önce, Ethereum satın almak için seçilen değişim platformunda bulunan satın alma yöntemini dikkatlice değerlendirmeniz önerilir.

Borsalara alternatif olarak, CFD’ler aracılığıyla Ethereum’a yatırım yapmak da mümkündür (Fark için sözleşme, kelimenin tam anlamıyla fark için sözleşme). CFD kullanan tüccarlar, belirli bir varlığın yükseliş veya düşüşüne yatırım yapar. Daha fazla bilgi için sizi CFD’lerin ne olduğu ve nasıl çalıştıklarıyla ilgili derinlemesine analize yönlendiriyoruz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.