Home / Devlet Destekleme / Kömür Yardımı Başvurusu 2018

Kömür Yardımı Başvurusu 2018

Kömür Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Kömür yardımı, devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verilen bir yardım türüdür. Her yıl kış mevsiminde gelir seviyesi düşük olan vatandaşlarımızın kömür yardımı ile yakacak ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu yardım, dar gelirli vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmeniz için adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerinde ”ihtiyaç sahibi dosyası” açılması ve kömür yardımı kaydı gerekmektedir. Eğer bu dosya kaydı adınıza açılmadıysa aşağıdaki bölümde paylaştığımız dilekçe ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine başvuru yapmanız gerekmekte ve muhtarınızın da gelir seviyenizi teyit etmesi gerekmektedir. Ayrıca, durum tespiti için ev ziyaretleri de yapılabilmektedir.

Nasıl Alabilirim?

Bazı  dosya başvuruları internet üzerinden de yapılabilmektedir. Örneğin, buradan da göreceğiniz üzere Seyhan Kaymakamlığı, internet üzerinden başvuru almaktadır. Siz de ilçenizde kaymakamlığın internet üzerinden başvuru kabul edip etmediğini öğrenerek işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Dar gelirli veya hiç geliri olmayan vatandaşlarımızın kömür yardımı alabilmeleri için ne yapması gerekiyor, dilerseniz bu sorunun cevabına geçelim.

Kömür Yardımı Başvurusu 2018 Ne Zaman?

Kömür yardımı başvurusu, her yıl olduğu gibi 2018 yılında da yapılmaktadır. Aslına bakılırsa, bu yardım başvurunun yapılmasına gerek yoktur. Çünkü muhtarlar, kömür yardımı ihtiyacı olan aileleri veya hane halkını tespit ederek bu ihtiyaç sahiplerini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine bildirmek zorundadır. Ancak nüfusu yoğun olan il ve ilçelerinde bu durum güçleşmekte ve ihtiyaç sahiplerinin de ayrıca başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu nedenle şunu diyebiliriz ki, ihtiyaç sahipleri bu yardım başvurusunu riske atmamalı, doğrudan muhtarlıklar ile irtibat halinde olarak durumlarını muhtarlıklara bildirmelidir.

Kömür yardımı başvurunuzu her zaman yapabilirsiniz.  Ancak genellikle başvuruların yaz aylarında yapıldığını da söylemeliyim. Bunun için muhtarlıkların haricinde, il veya ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı irtibat bürolarına giderek aşağıda paylaşacağım dilekçe örneğinden yararlanarak dilekçe teslim etmelisiniz. Bu bürolar, genellikle valilik veya kaymakamlık binalarında bulunmaktadır.

Dilekçe Örneği

…………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi imkansızlıklar içerisinde hayatımızı sürdürmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2018

AD SOYAD

İMZA

Adres   :

Telefon  :

Bu dilekçe örneğini, ilgili birimlerden de temin edebilirsiniz.

Başvuru için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı sureti
  • Dilekçe

Kömür Yardımı Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz başvuru işlemlerini tamamladıysanız, e-devlet üzerinden kömür yardımı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi içinde e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yok veya unuttu iseniz PTT şubelerine gider e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Sorgulama işlemi yapmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.