Home / genel / Kripto para birimleri nedir özellikleri nelerdir

Kripto para birimleri nedir özellikleri nelerdir

Kripto Para Birimleri

2008 yılında, bir kişi veya bir grup insan, Satoshi Nakamoto takma adı altında Bitcoin için whitepaper’ı yayınlayarak kripto para birimlerinin yolunu açtı. Bugüne kadar, bu takma adın ve dolayısıyla bu devrim niteliğindeki dijital ödeme aracı fikrinin arkasında kimin olduğu belli değil. Ayrıca, CoinMarketCap web portalının listesinden de anlaşılacağı üzere, Bitcoin’in ortaya çıkmasından yaklaşık on yıl sonra bu dijital ödeme sistemlerinin 2.000’den fazla farklı tedarikçisi olmasına rağmen, çoğu kişi için bir kripto para biriminin tam olarak ne olduğu hala net değil .

Kripto para birimi nedir?

Bir kripto para birimi (ayrıca kripto para), genellikle blok zinciri teknolojisine ve karma işlevler ve dijital imzalar gibi kriptografik prosedürlere dayanan dijital bir ödeme aracıdır . Klasik para birimlerinin aksine, tüm ödeme birimleri yalnızca dijital olduğundan kripto para birimleri madeni para veya banknot içermez. Bu genellikle asimetrik olarak şifrelenmiş para birimleri , tüm sistemde toplu olarak üretilir ve çoğu durumda, bir kripto para birimi başlatıldığında, tanımlı sayıda birim oluşturulur.. Birim oluşturma süreci için “madencilik” kavramı yaygınlaştı ve bu, neden “kripto para madenciliği” ni neden sık sık duyduğumuzu açıklıyor.

Kripto para birimleri veya kripto para, yalnızca dijital formda ödeme birimleri olan sistemlerdir. Kural olarak, bu şifreleme sistemleri, tüm katılımcıların aynı haklara sahip olduğu ve yeni para birimleri oluşturduğu ve işlemleri toplu olarak gerçekleştirdiği merkezi olmayan bir eşler arası ağa dayanmaktadır . Sabit bir değer tabanından yoksun oldukları için para birimi olarak sınıflandırılmaları tartışmalıdır. Kripto para kavramı veya ilk ve en iyi bilinen temsilci Bitcoin , 2008 yılında yayınlandı.

Bir kripto para biriminin temel özellikleri

20 Ağustos 2018’de Bolivar Fuerte hiperenflasyonunun ardından Venezuela, yeni Bolívar Soberano para birimini tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda onu Petro kripto sistemine bağladı . Venezuela hükümeti “ilk devlet kripto para biriminden” söz etse bile, Petro, tam da devlet düzenlemesi nedeniyle , sistemin ademi merkezileştirilmesi veya tüm katılımcılar arasında hakların eşitliği gibi bir para biriminin belirleyici özelliklerinden yoksundur . Ripple gibi daha önce bahsedilen özel olarak yönetilen sistemler de benzer şekilde tartışmalı.

Bir kripto para biriminin üç temel bileşenine daha kesin olarak bakıldığında , özel şirketler ve devlet tarafından yönetilen sistemlerin “kripto” yönünü karşıladığı, ancak klasik Bitcoin ilkesiyle pek ilgisi olmadığı açıktır.

Şifreleme

Kriptografi sadece adı vermekle kalmaz, aynı zamanda kripto para birimlerinin güvenliği için belirleyici disiplindir. “Kriptografi” kavramının arkasında, verilerin ve bilgilerin şifrelenmesi ve genel olarak korunmasıyla ilgilenen bilim yatmaktadır . Her ikisi de, temelde merkezi bir düzenleyici kurum olmadan çalışması gereken, nakitsiz, tamamen dijital bir ödeme sistemi için vazgeçilmezdir. Kripto para birimlerinde esas olarak iki kriptografik prosedür kullanılır:

  • karma işlevler
  • dijital imzalar

Karma işlevler, veri bütünlüğünü doğrulamak ve katılımcı hesap adreslerini ve işlemlerini kodlamak için bulmacanın temel parçasıdır . Dahası, blok zinciri ve blok madenciliğinin temelini oluştururlar. Dijital imzalar , şifrelenmiş bilgilerin durumunu ifşa etmeden kanıtlamanıza olanak tanır . Bu olasılık, e-postaların içeriğini korumak için de kullanılır. Kripto para birimlerinde bu teknoloji, işlemleri imzalamak ve bir işlemin onayını ağa iletmek için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.